czwartek, 13 maja 2010

10 CECH IDEALNEJ SYPIALNI

Wystrój wnętrza sypialni to nie lada wyzwanie. Musimy pamiętać o tym, że ten pokój będzie naszą świątynią odpoczynku, oazą spokoju i powinien swoją kojącą atmosferą odprężać nas każdego dnia. Poniżej prezentujemy 10 cech idealnie urządzonej sypialni.
1) Sypialnia jest miejscem na relaks i temu powinna służyć Nie wolno nam dopuścić, by stała się również miejscem pracy - powinniśmy usunąć z jej pomieszczenia wszystkie rzeczy, które nie służą odpoczynkowi i odprężeniu. W szczególności te, które kojarzą się z pracą: dokumenty, rachunki, listy służbowe etc. Najlepiej byłoby również usunąć komputer i biurko - a przynajmniej (opcja dla osób dysponujących małym metrażem mieszkania) wydzielić na nie miejsce tak, by pozostawały poza zasięgiem naszego wzroku, gdy wybieramy się na spoczynek. Najważniejszą cechą idealnie urządzonej sypialni jest stworzenie możliwości wyciszenia i regeneracji - jej wystrój powinien więc zawierać takie elementy, które działają uspokajająco na jej właściciela. Wśród nich nadrzędnym punktem jest wygodne łóżko - od tej reguły nie ma odstępstwa. Skoro mamy się odprężać po trudach dnia, musimy stworzyć sobie po temu odpowiednie warunki. Odpocząć ma zarówno ciało, jak i umysł - powinniśmy więc zawsze pamiętać o tym, by obie te sfery czuły się w naszej sypialni jak w niebie. Kolor ścian w sypialni Wybór koloru ścian w sypialnie powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Należy pamiętać o tym, że intensywne barwy, choć są bardzo efektowne, mogą źle sprzyjać wyciszeniu się.
2) Wybór koloru sypialni powinien być przemyślany Pamiętajmy, że w tym pomieszczeniu będziemy się relaksować - ważne jest więc, aby ogólna atmosfera relaksu była wspomagana przez kolorystykę pokoju, która ma sprzyjać naszemu wyciszeniu i odprężeniu. Eksperci od wystroju wnętrz zalecają pomalowanie pokoju na kolor, który dobrze wpływa na nasze samopoczucie, ale nie stymuluje nas do energicznych działań. Odcienie barwy niebieskiej oraz pastele mają działanie wyciszające, zielone - uspokajają i koją oczy. Kolory jaskrawe i kontrastujące ze sobą nie będą sprzyjały wyciszeniu, ani też uspokojeniu oczu. Dodatkowo, obowiązują tradycyjne zasady doboru kolorystyki ścian - przy małych powierzchniach starajmy się wybierać jaśniejsze barwy, które będą odbijać światło i optycznie powiększać pomieszczenie.

3) Oświetlenie sypialni musi być funkcjonalne i przemyślane Światło, panujące w sypialni powinno koić nasze nerwy - dlatego też najczęściej zalecanym rodzajem światła jest jego miękki, ciepły odcień. Pamiętajmy, że w sypialni nie tylko śpimy, ale też czytamy, oglądamy telewizję etc. - dobrze więc, aby w pomieszczeniu znajdowały się dodatkowe źródła światła oprócz lampy na suficie. Szczególnie ważne jest światło do czytania - eksperci wnętrzarscy od lat podkreślają użyteczność nocnego stolika i stojącej na nim lampki. Często przez nich rekomendowane są również lampy podłogowe.

4) Twoje ciało musi lubić fakturę pościeli i przykrycia na łóżko Kwestią niejednokrotnie ignorowaną jest fakt, że pościel powinna być w dotyku miła dla ciała. Ludzie często zapominają, że przesypiają w niej 1/3 doby i ich skóra przez wszystkie te godziny jest w bardzo bliskim kontakcie z materiałem wybranej pościeli. Dobrze więc zadbać o to, by nasze zmysły mogły przyjemnie odpocząć - zmysł dotyku również. Oświetlenie w sypialni Symetryczne rozmieszczenie elementów wzmacnia poczucie równowagi i harmonii panującej w pomieszczeniu.



5) Bezwzględnie należy się pozbyć bałaganu w sypialni W oazie spokoju i relaksu nie ma miejsca na gromadzące się graty i śmieci oraz wszystkie te rzeczy, które z odpoczynkiem czy spaniem mają niewiele wspólnego. Rozpraszają one uwagę i przeszkadzają w uzyskaniu pełni odprężenia. Należy również unikać nadmiernej obfitości ozdób, zdjęć i wszelkich innych gadżetów, których nadmiar ma takie samo działanie. Jeśli już koniecznie musimy mieć je pod ręką w sypialni, ułóżmy je w odpowiednich pojemnikach - np. koszach wiklinowych, kartonach ozdobnych czy otwieranych puffach. Absolutnie natomiast należy wystrzegać się upychania gratów i śmieci pod łóżkiem.
6) Odpowiednie urządzenie pomieszczenia decyduje o jego przeznaczeniu Sypialnia powinna stwarzać nam możliwość wykonywania tych czynności, które od początku chciało się w niej robić. Jeśli więc planowaliśmy ćwiczenie jogi, powinniśmy mieć po temu odpowiednie miejsce w pokoju. Jeśli chcieliśmy często czytać przy oknie - powinien się przy nim znajdować wygodny mebel, w którym można zasiąść (lub położyć się) podczas lektury.
7) Wybór mebli powinien być przemyślany Przy wyborze mebli należy zwracać uwagę na ich funkcjonalność, ale również - wystrzegać się zagracenia pokoju. Najlepiej więc, gdyby były to sprzęty wielofunkcyjne - np. stawiany w nogach łóżka kufer lub ławeczka na swetry i koce, które równie dobrze mogą spełniać funkcję siedzenia, na które można usiąść podczas ubierania się. Nocne stoliki powinny być odpowiedniej wysokości w stosunku do łóżka - tak, aby nie sprawiało problemu korzystanie z nich w sytuacji, gdy już leżymy w pościeli. Nie zapominajmy o poduszkach dekoracyjnych - gdzie, jak gdzie, ale w sypialni na pewno się nam przydadzą.




8) Ozdoby ścienne nie powinny przytłaczać swym widokiem Powinniśmy unikać nagromadzenia ozdób ściennych - czy to mowa o obrazkach, czy też o plakatach i kalendarzach. Zagracanie ścian ozdobami ma to samo negatywne działanie, co zagracanie pokoju bałaganem. Najczęściej wybieranym sposobem ozdabiania ścian sypialni jest wybranie jej centralnego punktu, na którym się skupia wzrok osoby przebywającej w pomieszczeniu. W tej kwestii prym wiedzie ściana za wezgłowiem łóżka, na której najczęściej zawiesza się obraz, który działa na nas odprężająco. Lustro w sypialni Lustro optycznie poszerzy pomieszczenie. Będzie ono niezwykle przydatne w małej i wąskiej sypialni.
9) Dobrze jest zawiesić w sypialni przynajmniej jedno lustro Lustra mają o tyle korzystne działanie, że odbijają fale światła, rozjaśniając pomieszczenie - i optycznie je powiększają, poszerzając o widok odbijanej przestrzeni. Szczególnie zalecane w sypialniach o małym metrażu. Najczęściej zawieszane są nad toaletkami i komódkami.
10) Sprzęt audio-video powinien być umieszczony w odpowiednim miejscu Ta niby prosta zasada przypomina, że - jeżeli mamy zamiar delektować się odbiorem wizualnym lub audio - powinniśmy wcześniej dobrze przemyśleć ustawienie odbiorników i sprzętu w pokoju. Z którego punktu pokoju będzie nam najwygodniej oglądać i słuchać? Czy będziemy się wtedy znajdować w wygodnej pozycji? Czy będzie sprzyjało to naczelnej funkcji sypialni: odprężeniu? Wszystkie powyższe zasady dobrze jest przemyśleć i wziąć pod uwagę podczas urządzania sypialni. Wszak od tego, czy będzie nam w niej wygodnie, zależy regeneracja naszego ciała i ducha, którym należy się porządny odpoczynek.





PS. mam nadzieję, ze uda nam sie spełnić większość tych zasad, część juz na pewno spełnilismy :)

1 komentarz:

  1. - widziałam w tv jak jedna kobieta urządziła swoją sypialnię na czarno, czarna kapa na łóżko, czarne poduszki, czarne zasłony, chyba ze dwie czarne ściany, podobno ona dobrze sie w tym pokoju czuje i tam odpoczywa, mnie na samą myśl zimny dreszcze przechodzi. Na pewno nie czulabym się tam komfortowo
    - u nas jeden pokój służy za sypialnię, pokój dzienny, jadalnię, a teraz to nawet pokój dziecięcy z fotelikami, bujaczkami, grzechotkami :-)) ale fajnie jest, mam wszystkich na oku :-)
    - nocowaliśmy kiedyś z Adrianem w holelu we Wrocławiu i tam było fajne oświetlenie. Po obydwu stronach łóżka lampki przymocowane do ściany, dzięki czemu szafki nocne były wolne. Każde z nas po swojej stronie miało włącznik do swojej lampki oraz do przyciemnionej lampki gdzieś po śrdku pokoju. Ta przyciemniona przydała mi się jak w nocy szłam do łazienki. Fajnie to było pomyślane.
    - będziesz miała swoją toaletkę w sypialni?
    - myśleliście o gwiazdach na suficie? :-) widziałam to u znajomych, ułozyli sobie wielki wóz i inne konstelacje z takich gwiazdek co delikatnie świecą w nocy (zbierają światło słoneczne w ciągu dnia)

    OdpowiedzUsuń